
Realizacija projekta “Cetinje grad kulture 2010-2013”
Posted on 29. Dec, 2011 by Vesko Pejović in Budućnost Cetinja, Kultura
Na 11. sjednici Senata Prijestonice Cetinje održanoj 23.12.2011. godine, član Senata Prijestonice Cetinje i ministar kulture Crne Gore Branislav Mićunović upoznao je prisutne sa Informacijom Koordinacionog tima Vlade Crne Gore o realizovanim aktivnostima na sanaciji objekata i spomenika kulture iz državnog programa “Cetinje grad kulture 2010-2013” kao i sa planom za 2012. godinu.
U proteklom periodu urađeno je:
-Preseljenje Ministarstva kulture na Cetinje i Rezidencije predsjednika Crne Gore u Plavi dvorac, sa adaptacijom objekata za te namjene;
Inhumacija zemnih ostataka Ivana Crnojevića;
-Saniran je krov Vladinog doma, uređeni su enterijeri Umjetničkog i Istorijskog muzeja, urađeni sanacioni radovi na Biljardi,
rekonstruisan i saniran Mauzolej Vladike Danila, a završeni su i konzervatorsko-restauratorski radovi Dvorske crkve na Ćipuru.
Urađena je sanacija krovnog pokrivača i fasade Etnografskog muzeja i sanacija prizemlja i prvog sprata nekadašnjeg Italijanskog poslanstva, kao i krova nekadašnjeg Francuskog poslanstva, u kojima se nalazi Centralna narodna biblioteka “Đurđe Crnojević”;
-Do kraja godine biće sanirano grobno mjesto Dada Đurića na Košćelama, a planirana je i kupovina zgrade bivšeg Belgijskog poslanstva.
-Usvojeni su elaborati za osnivanje Marina Abramovic Community Center Obod, kao i elaborati za reorganizaciju institucija iz oblasti kulturne baštine, nakon čega su osnovane nove institucije Uprava za zaštitu kulturnih dobara i Centar za konzervaciju i arheologiju.
-Usvojeni su elaborati o opravdanosti osnivanja Regionalnog centra za menadžement u oblasti kulturne baštine, koji će imati kategoriju UNESCO centra II, kao i Regionalnog centra za podsticanje međunarodnog povezivanja u oblasti kulture a koji će doprinijeti afirmaciji crnogorske Prijestonice u međunarodnu kulturnu Prijestonicu.
Za 2012. godinu planira se:
-Sanacija Mauzoleja Petra II Petrovića Njegoša na Lovćenu za koju je već urađen projekat a uskoro će biti i raspisan tender za izvođača radova;
-Adaptacija bivše upravne zgrade “Obod”-a za potrebe smještanja Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore i Centra za konzervaciju i arheologiju. Projekat je završen a radovi će biti ugovoreni ovih dana jer je njihovo kompletno izvođenje planirano za 2012. godinu;
-Rekonstrukcija i adaptacija bivše upravne zgrade “Trgoprometa” za potrebe Galerije savremene crnogorske umjetnosti i pošto su radovi privedeni kraju njen brzi početak rada;
-Sanacija veoma zapuštenog i nezavršenog objekta Reljefa Crne Gore;
-Projekat o kojem se pričalo čitave ove godine je MAC-COC, koji je predstavljao Crnu Goru na Venecijanskom bijenalu. Marina Abramović je imala motivaciju da pomogne razvoj community centra Obod na Cetinju i želi da razvija i unapređuje ples, pozorište, operu, muziku, film, video i performans.
Kako se očekuje skori završetak stečajnog postupka u „Obodu”, uskoro će se pristupiti ugovaranju izrade master plana za MACCOC.
-Rekonstrukcija i restauracija Dvora kralja Nikole sa pripadajućim objektima i dvorištem. U toku je izrada projekta kojim se predviđaju temeljni konzervatorsko-restauratorske radovi, ugradnja protivpožarne zaštite i video nadzora, uređenje dvorskog vrta, popravka kamene ograde, promjena boje na fasadi Dvora itd;
-Izrada projekta kompletnog uređenja dosta zapuštenog Njegoševog parka;
-Izrada projekta rekonstrukcije i restauracije “Zetskog doma” kojim bi se predvidjelo proširenje gledališta, galerija, sanacija potkrovlja i uređenje enterijera, a naknadno će biti utvrđena potreba eventualnog uređenja eksterijera. Projekat podrazumijeva vraćanje objekta u prvobitno stanje, uključujući sve arhitektonske, ambijentalne i kulturne vrijednosti;
-Izrada projekta za izgradnju objekta za Državni arhiv Crne Gore. Prije tri godine kupljen je objekat sa pripadajućom lokacijom u neposrednoj blizini Državnog arhiva, sa namjerom da se umjesto tog objekta izgradi novi namjenski objekat za smještaj i čuvanje arhivske građe. Tokom ove godine nije bilo moguće završiti projekat zbog nedostatka planske dokumentacije, te će isti biti finaliziran u 2012. godini
-Početak izgradnje prve faze objekata NOVOG UMJETNIČKOG KOMPLEKSA
-Izrada projekta za obnovu hotela “Lokanda” – prvog savremenog hotela u Crnoj Gori, sagrađenog 1864. koji je predstavljao i simbol građanskog Cetinja, “duhovni centar svih intelektualnih snaga Crne Gore, iz kojeg se razvijala crnogorska politička, demokratska, nacionalna i književna misao”.
Prilog pripremio i likovno opremio: Vesko Pejović
Nikola
31. Dec, 2011
Ovaj prilog zaslužuje da se detaljno prokomentariše:
-Seljenje Ministarstva kulture iz Podgorice na Cetinje
Ubijeđen sam da je sada svakome jasno da je ovoj instituciji mjesto na Cetinju.
U proteklom periodu obavljeno je dosta posla. Ovo je prva temeljita sanacija objekata kulture nakon zemljotresa s tim što imam utisak da se sada pored građevinskih radova realizuju i neke organizacione i suptilnije intervencije koje treba da doprinesu boljoj prezentaciji i valorizaciji našeg kulturnog blaga. Mislim na nove postavke Istorijskog muzeja, Umjetničkog muzeja, Biljarde, vraćanje Dvorske crkve na Ćipuru donošenje novog Zakona o zaštiti kulturnih dobara itd.
Oduševljen sam radovima koji su izvedeni na Vladinom domu gdje je praktično promijenjen cio krov, puno prozora, uređen i upristojen enterijer.
Sanacioni radovi na Etnografskom muzeju i Biljardi su takođe temeljito obavljeni a Biljarda je konačno zablistala u punom sjaju.
Mislim da su radovi na Francuskom poslanstvu samo djelimično urađeni (krov je saniran) jer postojeće stanje tog objekta zahtijeva temeljitiju sanaciju i fasade i prozora i enterijera ali vjerujem da će se uskoro i to naći na dnevnom redu.
Veliki poslovi su obavljeni na sanaciji bivšeg Italijanskog poslanstva i ovom prilikom želim pohvaliti direktoricu CNB Jelenu Đurović za uspješno rukovođenje ovom institucijom jer je pored projekata sanacije objekta, sa svojim saradnicima kreirala i veoma važne stručne projekte za budući rad ove ustanove …
Priznanje odajem za sanaciju Mauzoleja Vladike Danila i Dvorske crkve na Ćipuru a posebno za adaptaciju i dogradnju bivše upravne zgrade “Trgoprometa” i njenu novu namjenu. Ovaj objekat je bio “strano tijelo” u Istorijskom jezgru Cetinja ali je izgledao “sumorno” (bio je bez života). On je i danas strano tijelo” ali svojim izgledom je “obasjao” taj dio grada i potpuno je prihvatljiv jer više ne “iritira” a nadam se da će svojim sadržajima (Galerija savremene crnogorske umjetnosti, restoran-vidikovac, itd)
unijeti novu energiju i “oživjeti” taj dio Cetinja.
Za Menadžment plan takođe odajem priznanje. Vjerujem da će uskoro biti gotov Nominacioni dosije Istorijskog dijela Cetinja i da će Cetinje do kraja ove godine biti kandidovana da uđe pod zaštitu UNESCO-a.
Čujem da su određene nove granice Istorijskog jezgra Cetinja ali mislim da bi trebalo to još jednom “pročešljati” i realnije sagledati odnosno za UNESCO kandidovati samo najuži dio starog jezgra Cetinja.
Grobno mjesto Dada Đurića, po mojem mišljenju nije adekvatno uređeno (ima nepotrebno naglašenih detalja) ali još se na vrijeme da se tu interveniše …
Kupovina bivšeg Belgijskog poslanstva je prava stvar. Ako bi se kupila i kuća Milanovica (između Etnografskog muzeja i Belgijskog) dobila bi se mogućnost da se konačno Etnografski muzej proširi da dobije neophodan prostor kako bi mogli biti izloženi mnogi vrijedni i lijepi eksponati koji sada “leže” u depou. Probijanjem listara na ove dvije kuće to bi postala jedna cjelina…
Uređenje zgrade “Oboda” za potrebe novoformiranih institucija Uprave za zaštitu kulturnih dobara i Centra za konzervaciju, restauraciju i arheologiju u neposrednoj blizini Umjetničkog kompleksa i Ministarstva kulture takođe smatram dobrim potezom iz više razloga.
Sanacija Mauzoleja na Lovćenu je veoma važan ali pretpostavljam i skup projekat pa bi trebalo dobro voditi računa prilikom izbora izvođača radova i naravno obezbijediti kvalitetan nadzor kako ne bi došli u situaciju da za koju godinu ponovo radimo iste poslove.
Reljef Crne Gore je posebna priča. Jedan izuzetno značajan i dragocjen sadržaj naše turističke ponude dugo godina je praktično bio “van upotrebe” a sada je minimalno osposobljen. Kod ove sanacije treba posebno obratiti pažnju na klimatizaciju objekta i naravno instalirati audio vizuelnu opremu kako bi posjetioci mogli dobro da vide sve što ih interesuje.
Sanacija Zetskog doma je rađena u nekoliko navrata… Kako je pozorište u funkciji već nekoliko godina “isplivali” su skoro svi nedostaci i trebalo bi dobro definisati projektni zadatak i proanalizirati Glavni projekat prije nego se uloži u rabotu…
Raduje me što će se u toku ove godine završiti i projekat za “Lokandu” ali niko ne govori o tome da li će i kada ona biti obnovljena…
Uređenje Dvorca kralja Nikole takođe je veoma važan projekat. Nadam se da će se fasadi Dvorca vratiti ona prethodna bordo boja, da će se popraviti kamena ograda i urediti dvorište Dvora…
Ako sam dobro pročitao planira se i izrada projekta za uređenje Njegoševog parka a ja bih dodao tome i moju želju da se tim projektom obuhvati i park preko puta Rezidencije jer je i on “prispio” za kultivisanje …
U zgradi ministarstva organizuju se lIjepi kulturni programi a po mojim informacijama za potrebe boljeg funkcionisanja službi urediće se i preostali prostor u ovoj zgradi koji do sada nije korišćen.
Eto, ja bih na kraju još i dodao da su sve ovo veliki i neprocjenjivo važni poslovi i odao priznanje Ministarstvu kulture na čelu sa ministrom Branislavom Mićunovićem za veliki doprinos revitalizaciji Cetinja.